کاربرد انواع قیچی خیاطی و تفاوت آن ها در برش

در انواع قیچی خیاطی فولاد در فرآیند تولید قیچی برای مقاومت و طول عمر بیشتر استفاده می شود. در هنگام تهیه قیچی به جنس آن توجه نمایید که قابل تیز کردن باشد. قیچی وسیله ای مکانیکی محسوب می شود که از دو بخش اهرم و گوه تشکیل شده است. در نتیجه در هنگام تهیه قیچی نمونه های پیچ و مهره ای را تهیه نمایید تا در هنگام نیاز بتوانید آنرا محکم کنید. معمولا خیاط ها دو قیچی بزرگ و کوچک برای کارهای مختلف تهیه می نمایند. شما نیز با این کار خیاطی را برای خود لذت بخش نمایید. عموما قیچی ها دارای دو تیغه هستند که عمل برش را انجام می دهند. در نهایت هنگام تهیه قیچی خوش دست بودن و برندگی تیغه ها را امتحان نمایید. برای این منظور می توانید از مقداری پارچه استفاده کنید. هرگز از قیچی خود برای برش پلاستیک، کاغذ و … استفاده نکنید که این امر قیچی شما را کند می کند.

 

بررسی انواع قیچی خیاطی

یکی از ساده‌ترین نمونه  انواع قیچی خیاطی که اغلب در همه جا مشاهده می شوند قیچی های معمولی هستند. آنها دارای لبه های بلند و همچنین حلقه های هم اندازه می باشند. این قیچی ها اغلب در منازل در تمام فعالیت های و به ویژه خیاطی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

قیچی  ساده

این قیچی ها دارای ظاهری ساده هستند. شکل عمومی آنها به گونه ای طراحی شده است که دارای حلقه های انتهایی یکسان می باشند. قسمت انتهایی این قیچی خیاطی غالبا از روکش پلاستیکی تشکیل شده است. نسبت به مدل های دیگر این قیچی دارای قیمت ارزانتری می باشد.

 

انواع قیچی خیاطی

قیچی زیگزاگ یا دالبری

انواع قیچی خیاطی دالبری دارای لبه های زیگزاگی می باشد. جنس این قیچی ها از استیل می باشد و دارای دسته های پلاستیکی است. در کل این قیچی برای جدا نشدن تار و پود پارچه مورد استفاده قرار می گیرد. کارایی دیگر این قیچی می توان به زمانی که خیاط قصد اجرای برشی خاص بر پارچه دارد نیز اشاره کرد. از این قیچی برای تمیز کردن جای درزها نیز می توان استفاده نمود.

 

قیچی دالبر

 

قیچی برش چرم

امروزه صنعت تولید منسوجات چرمی در پوشاک بسیار پر رونق و درآمد است. به همین منظور نیاز در این صنعت منجر به پیدایش ابزارهای جدیدی شده است. یکی از این ابزار جدید که برای رفاه هنرمندان چرم ساز ساخته شده است انواع قیچی خیاطی مخصوص برش چرم می باشد. این قیچی ها از نظر ظاهری دارای لبه های کوتاه و بسیار تیز می باشند.این ویژگی منجر به برش راحت قطعات ضخیم چرم برای صنعتگران می شود. به دلیل فشار زیادی که در کار با چرم نیاز است غالبا دسته های این قیچی ها را با روکش پلاستیک می پوشانند تا قرارگیری قیچی در دست راحت تر باشد. در ساختار دسته ها نیز به نسبت قیچی های دیگر دسته های بزرگتری دارد.

 

قیچی مناسب چرم

 

 قیچی جا دکمه

انواع قیچی خیاطی جا دکمه به صورت بسیار کوچک و ظریف طراحی شده است. غالبا از آن برای باز کردن جای دکمه ها استفاده می شود. وجود پیچ تنظیم برای اندازه گیری دقیق و تعیین محل مناسب برای جای دکمه و هر سوراخ دیگری در لباس حتی به منظور وصل نمودن اکسسوری های لباس مناسب است.

 

قیچی جا دکمه

 

قیچی مختص برش تور

این قیچی ها که به طور اختصاصی برای برش پارچه های حساس طراحی شده است. از نظر ساختار این قیچی نسبت به قیچی های دیگر ریزتر و بسیار تیز می باشد، همچنین یکی از تیغه های قیچی خیاطی نسبت به تیغه دیگر پهن تر می باشد. وجود تیغه پهن حکم تکیه گاه را برای برش دقیق تر پارچه ایفا می کند.

 

قیچی مخصوص برش تور

 

نخ چین

شاید اغلب مردم نخ چین و بشکاف را در دسته انواع قیچی خیاطی قرار ندهند که این یکی از اشتباهات باور عمومی محسوب می شود. این قیچی که بسیار کوچک و دارای ساختاری ساده می باشد. همانگونه که از اسم این وسیله برمی آید غالبا برای جدا کردن نخ های اضافی حاصل از دوخت استفاده می شود. از مزیت های این وسیله این است که کار با آن بسیار راحت است. نخ چین مناسب را از این صفحه تهیه کنید.

 

قیچی نخ چین

 

بشکاف

این وسیله نیز از یک پایه که در انتهای آن نوکی مشتق از دو لبه تشکیل شده است. جنس انواع قیچی خیاطی بشکاف هم از استیل می باشد و تنها پایه آن نیز با روکش پلاستیکی پوشانده شده است. این امر کارایی بشکاف را بسیار افزایش می دهد. از این وسیله برای باز کردن جای دکمه ها و یا برای شکافتن درزها و دوخت ها استفاده می شود. در استفاده از این وسیله به توجه و دقت بالایی نیاز است تا باعث آسیب زدن به خود و یا پارچه لباس نشویم.

 

کاربرد بشکاف

 

انواع قیچی خیاطی برش

برش کوچک

از انواع قیچی خیاطی برش کوچک در کارهای ظریف که به دقت و حساسیت بیشتری نیاز است استفاده می شود. برای برش لبه های نازک و کوتاه از این قیچی استفاده می شود. جنس این قیچی ها نیز از استیل می باشد.

 

قیچی برش کوچک

 

 برش ضخیم

انواع قیچی خیاطی که معمولا از آن برای برش پارچه های ضخیم‌تر مثل سوییت، فاستونی و جین استفاده می گردد. ارگونومی این قیچی به گونه ای است که دارای لبه های خمیده و دسته های بزرگ می باشد. در این قیچی ها نسبت به نمونه های دیگر نقطه اتکا دورتر از دسته قیچی واقع شده است و طول تیغه ها در آن کمتر است. وجود سایزهای مختلف 8، 9، 10، 11، 12 در این مدل دیده شده است. سایز های کوچکتر غالبا برای دست های کوچک و سایزهای بزرگتر برای دستهای مردانه طراحی شده است. اکثرا در تولیدی ها کاربرد دارند.

در انواع قیچی خیاطی ساختار ظاهری آن باعث انتقال نیروی بیشتر و فشار عمودی بر پارچه می شود. این امر آن را برای برش پارچه های ضخیم مناسب می نماید. در زمان برش این قیچی باید صاف روی پارچه قرار بگیرد. جنس این قیچی نیز از استیل است و دسته های آن دارای روکش لاستیکی هستند.

 

قیچی مخصوص پارچه ضخیم

 

انواع قیچی هنری

 

قیچی گلدوزی

انواع قیچی گلدوزی که برای کارهای دقیق طراحی شده است بسیار ظریف است. از ویژگی های این قیچی می توان به دقت بالای آن اشاره نمود. و علت اصلی برای جلوگیری از خسارت به کار در هنگام استفاده از قیچی می باشد.

 

قیچی خیاطی گلدوزی

 

قیچی آرایشگری

معمولی

قیچی آرایشگری دارای دسته ای جهت کنترل بیشتر آرایشگر در هنگام کوتاه نمودن موها است. وجود بخشی در قسمت پایین دستگیره به آرایشگر تسلط بیشتر بر ابزارش را می دهد.

 

اره ای(پتاژ)

از این مدل قیچی برای خرد کردن و کوتاهی قسمت خاصی از مو استفاده می شود. در نتیجه با استفاده آرایشگرها از این مدل قیچی حجم و پف مو باقی می ماند و در نهایت موها مدل زیباتری پیدا خواهند کرد.

 

قیچی کوچک

این قیچی نیز دارای تیغه های باریکی است و بسیار تیز می باشد. معمولا از این قیچی برای کوتاه نمودن ابرو، سبیل و همچنین موهای بینی استفاده می شود.

 

انواع قیچی خیاطی برقی

امروزه با صنعتی شدن تولید پوشاک و تولید انبوه محصولات نیاز بازار در جهت مکانیزه شدن حرکت نموده است تولید انواع قیچی خیاطی برقی یکی از این اقدامات است.

 

قیچی خیاطی برقی مخصوص تولیدی ها

این وسیله که برای برش همزمان چندین پارچه بسیار مناسب است اغلب در تولیدی ها به کار گرفته می شود. البته در هنگام استفاده از آن رعایت اصول ایمنی در کار اولویت اول می باشد زیرا کوچکترین اهمال منجر به خسارات جبران ناپذیری خواهد شد. در انتخاب انواع قیچی خیاطی برقی باید نکاتی را در نظر بگیریم، از جمله میزان پارچه ای که با این وسیله می توانیم برش دهیم. در درجه دوم اهمیت قدرت موتور وسیله محسوب می شود که معمولا بین رنج قدرتی(0-500) و(0-1000) وات قرار دارد. قابلیت تنظیم قیچی برقی نیز بسیار مهم و اساسی است. نکته حائز اهمیت بعدی طول سیم قیچی های برقی می باشد. هر چه طول سیم بیشتر باشد قدرت مانور خیاط را افزایش میدهد.

 

قیچی هشت پر

از  انواع قیچی خیاطی هشت پر در برش تمام پارچه های ضخیم و نازک می توان استفاده کرد. در این وسیله فرآیند برش کاملا به صورت خودکار انجام می پذیرد و نیاز به قدرت زیادی در طی کار نیست. دارای کیفیت بالایی است و برش ها را به صورت ورقه ای انجام می دهد. همچنین سبب افزایش راندمان کار می شود. از تولید کنندگان این مدل می توان به نان بنگ، دایانگ و کی ام اشاره نمود.

 

قیچی برقی خیاطی

 

قیچی عمود بر

اندازه برش و تیغه ها در این مدل بین 5-15 اینچ (نشانه تیغه برش انواع قیچی خیاطی عمود بر است) متغیر است. به دلیل بالا بودن راندمان کار و برش تعداد زیادی پارچه غالبا در تولیدی ها از آن استفاده می شود. از برندهای تولید کننده این مدل قیچی می توان به کی ام ژاپن، دایانگ، مایر ترک اشاره کرد. همانگونه که ذکر شد در استفاده از این وسیله نیز رعایت اصول ایمنی بسیار مهم و حیاتی است.

 

قیچی برقی مناسب خیاطی

 

برندهای معروف قیچی های خیاطی

 

برند فاف

این برند در کشور آلمان تولید و عرضه به بازار مصرف می شود. جنس قیچی خیاطی فاف  استیل است و دارای پوشش پلاستیکی می باشد. نوع برش حاصل از انواع قیچی خیاطی فاف ساده است. به دلیل مقاومت و کیفیت بالای محصول اغلب مورد اقبال تولیدکنندگان قرار می گیرد و در بین خیاطان پرطرفدار و معروف است. دارای اندازه های مختلف است و بزرگترین اندازه آن 12 می باشد. در بازار اندازه های 8-9-10 این برند موجود است.

 

برند هسکووارنا

این قیچی نیز برند کشور سوئد در صنعت تولید وسایل خیاطی می باشد که در سراسر دنیا مورد اقبال می باشد.

 

برند دلگان

این برند  ایرانی – وارداتی مربوط به گروه بازرگانی دلگان ایران می باشد که غالبا اجناس خوب و با کیفیتی را تهیه و روانه بازار می کند.

 

نکات مهم در رابطه با نگهداری قیچی ها

1-در هنگام خرید انواع قیچی خیاطی حتما از کیفیت تیغه ها با امتحان قیچی اطمینان حاصل کنید

2-از خوش دست بودن و ارگونومی مناسب قیچی مطمئن شوید

3-جنس قیچی حتما فلزی و قابل تیز کردن باشد

4-اتصال تیغه ها از نوع پیچ و مهره باشد تا بتوانید آن را در صورت نیاز سفت و روغنکاری نمایید

5-قیچی را بعد از هر استفاده تمیز کنید و دور از رطوبت از آن نگهداری نمایید

6-از تیز کردن قیچی های خیاطی با چاقو تیزکن پرهیز کنید زیرا باعث از بین رفتن شیارهای قیچی می شود.

در نهایت امیدواریم این مقاله بتواند شما را در بهترین انتخاب راهنمایی و هدایت نماید. سایت پارسی دوز در شبکه های اجتماعی خود همواره با بهترین آموزش ها و به روزترین متد خیاطی پذیرای شما عزیزان می باشد. شما هنرجویان عزیز با عضویت در شبکه های اجتماعی ما می توانید از تخفیف ها، آموزش ها، مدل  ها را از این صفحه تهیه نمایید و الگوهای جدید رایگان که به منظور رفاه شما تهیه و تولید می شود استفاده نمایید. سایت پارسی دوز با ارسال سریع و رایگان اجناس و همچنین کیفیت بالا و پشتیبانی محصولات خود به اعتماد شما عزیزان ارج می نهد. همراهی شما در اعتلای کیفیت محصولات و خدمات ما تاثیرگذار است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...