فواید و مزایای خیاطی برای خانم ها

شغل خیاطی یکی از هنرهای پر طرفدار و مورد علاقه بسیاری از خانم‌‌ها است؛ ایران از جمله کشورهایی است که خیاطان بسیار حرفه ای دارد. اما به دلیل ناآگاهی و ناکافی بودن امکانات‌ لازم و همچنین نبودن تبلیغات صحیح نتوانستند به جایگاهی که می‌خواهند برسند. شغل خیاطی از آن دسته شغل هایی است که بسیار مورد استقبال افراد مختلف است. اگر خیاطان به کسب و کار خیاطی خود بها دهند، می‌توانند به درآمدهای بالایی برسند.

کار خیاطی یکی از شغل های زیبا و صنعتی می باشد، که هم به صورت خانگی و هم به شکل صنعتی انجام می شود. کار خیاطی را امروزه علاوه بر اینکه در خانه به عنوان یک مهارت می توان انجام داد. همچنین می توان به عنوان یک ابزار اقتصادی و عامل صرفه جویی در وقت نیز به حساب آورد. به عنوان مثال تهیه و دوخت یک کیف کوچک دستی علاوه بر لذت استفاده از هنر دست خویش، می توان آن را عامل مهم و اصلی در صرفه جویی زمان و همچنین اقتصادی نیز بشمار آورد.

 

عکس خیاط حرفه ای

 

خیاط ها با مشتریان مختلفی سر و کار دارند

شغل خیاطی فواید زیادی دارد یکی از این فواید این است که می توانید برای مشتریان مختلف کار کنید. در واقع در شغل خیاطی مشتریان شما به طور روزانه تغییر می کنند و همچنین با شخصیت های متفاوتی سر وکار دارید. اکثر اوقات، شما نمی دانید شخصی که وارد مزون، کارگاه یا فروشگاه شما می شود به دنبال چه چیزی است. حتی مشتریان شما نیز ممکن است خودشان دقیقاً آن را ندانند.

در چنین شرایطی شما نه تنها لازم است که به عنوان یک خیاط، کار خود را انجام دهید، بلکه به عنوان یک مشاور برای مشتریان خود خواهید بود. و باید بفهمید که چه چیزی برای آنها مناسب تر است. با این توضیح شغل خیاطی را می توان یک شغل همه‌جانبه در نظر گرفت.

در حالی که شغل خیاطی می تواند یک چالش واقعی برایتان باشد، اما قادر است تا کار روزانه شما را نیز بسیار جذاب کند. علاوه بر این در شغل خیاطی شما می توانید با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید.  به طور کلی نظرات متفاوتی در مورد موضوعات مختلف زندگی دریافت کنید. در نتیجه میتوانید افق دید خود را بسیار گسترش دهید.

 

تعادل مناسب کار و زندگی از فواید بسیار خوب شغل خیاطی

در شغل خیاطی شما مجبور نیستید ساعات زیادی را به عنوان یک خیاط کار کنید، اکثر خیاطان نیز بیان کرده اند، به طور کلی تعادل خوبی بین کار و زندگی دارند. در واقع، برخی از آنها اظهار کرده اند که می خواهند حتی بیشتر کار کنند. و واقعاً از تعادلی که بین اوقات فراغت و کار خود دارند، راضی هستند. در نتیجه، حتی اگر نتوانید به‌عنوان یک خیاط پول بسیار زیادی به دست آورید، ممکن است به دلیل مزایای خوب آن بخواهید این مسیر شغلی را دنبال کنید.

 

چرخ خیاطی

 

کسب درآمد بیشتر از فعالیت های جانبی شغل خیاطی

شما به عنوان یک خیاط، علاوه بر اینکه می توانید از کارهای روزانه خود درآمد کسب کنید. همچنین اگر واقعاً به دنبال پیشرفت و کمال طلب باشید و مشکلی با کار سخت نداشته باشید. می توانید از طریق فعالیت های جانبی خیاطی که بعد از کار یا تعطیلات آخر هفته انجام می دهید، پول بیشتری به دست آورید.

همیشه افرادی هستند که به دنبال خیاطان واجد شرایط می گردند. و اگر واقعاً در کاری که انجام می‌دهید مهارت داشته باشید، ممکن است شغل‌های بیشتری نسبت به آنچه می‌توانید انجام دهید، داشته باشید. علاوه بر این، اگر علاقه مند به یادگیری در مورد دنیای دیجیتال باشید، می توانید یک وبلاگ، کانال یوتیوب یا آپارات و یا پیج اینستاگرام راه‌اندازی کنید تا مخاطبان واقعی خود را پیدا کنید و بعداً در آینده بتوانید از آنها درآمد کسب کنید. همانطور که گفتیم، اگر بخواهید چشم انداز درآمد خود را بهبود بخشید، راه های زیادی وجود دارد که می توانید به عنوان یک خیاط درآمد بیشتری کسب کنید.

 

مزایای شغل خیاطی از نظر جسمی

شغل خیاطی از آن دسته شغل هایی است که علاوه بر منافع اقتصادی که به همراه دارد از نظر جسمی و ذهنی نیز فوایدی دارد که در ادامه درباره آنها بیشتر می خوانیم.

 

بهبود هماهنگی دست و چشم شما

انجام کار خیاطی به بهبود هماهنگی دست و چشم شما کمک می کند. هماهنگی دست و چشم به زبان ساده  این است که بتوانید از دستان خود بسیار درست و در مسیر حرکت چشمان خود استفاده کنید. اگر دست و چشم شما هماهنگ نباشند، نمی توانید به درستی توپی را بگیرید یا به سمت کسی پرتاب کنید، نمی توانید چیزی بنویسید یا نقاشی کنید و یا آشپزی کنید. بدون هماهنگی دست و چشم حتی نمی توانید از تلفن خود استفاده کنید.

شغل خیاطی به دنبال کردن تعداد زیادی خطوط و حرکات دقیق دست ها نیاز دارد. در نتیجه به توسعه هماهنگی بیشتر دست و چشم های شما کمک می کند. شما در شغل خیاطی باید الگو بکشید و آنها را برش دهید و هنگام استفاده از چرخ خیاطی تکه های پارچه را در جهت درست حرکت دهید. بهترین بخش این قضیه این است که شما توانایی های ذکر شده را به طور ماهرانه و بدون اینکه بدانید یاد می گیرید. در نتیجه برایتان خسته کننده نیست.

 

دوختن با چرخ خیاطیپ

 

بهبود مهارت دست و انگشتان با کار خیاطی

در انجام کار خیاطی بهبود مهارت دست و انگشتان یکی از موارد مهم است که اکثر مردم به آن توجه نمی کنند و معمولاً از آن غافل می شوند. وقتی کار خیاطی را انجام می‌دهید، ممکن است ابتدا در استفاده از ابزارها و اشیاء ناشی باشید. اما انجام همچنین فعالیت‌هایی باعث می شوند که از دستان و تمام انگشتانتان به اندازه کافی استفاده کنید.

هم بریدن پارچه و هم دوختن آن، شما را مجبور می کند که از تمام انگشتانتان به طور همزمان استفاده کنید و قدرت دستانتان را کنترل کنید. زیرا در غیر این صورت، ممکن است اشتباه کنید و یا پارچه ای را که استفاده می کنید خراب کنید. دقیقاً مانند مهارت قبلی، این مهارت را نیز هنگام خیاطی بدون اینکه متوجه شوید تمرین می کنید و بهبود می بخشید.

 

فایده کشیدن الگو خیاطی

 

مزایای شغل خیاطی از نظر ذهنی

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم شغل خیاطی علاوه بر فوایدی که برای جسم دارد از نظر ذهنی نیز به شما کمک می کند.

 

کاهش زوال عقل با انجام کار خیاطی

ابتدا با “مغز” شروع می کنیم. مغز شما  نوعی ماهیچه است. این ماهیچه مانند تمام عضلات بدن شما به ورزش نیاز دارد. ورزش معجزه می کند و شما را در اوج عملکرد نگه می دارد. یکی از راه های تمرین مغز کار خیاطی است. در واقع از آنجایی که کار خیاطی مهارت تمرکز را بهبود می بخشد، تحقیقات نشان می دهند، افرادی که کار خیاطی می کنند کمتر به زوال عقل مبتلا می شوند. اگر کمی فکر کنید متوجه می شوید که شغل خیاطی به توانایی تمرکز و خلق کردن نیاز دارد. با انجام کار خیاطی شما با تقویت توانایی سلول های مغز برای عملکرد بهتر و جلوگیری از بین رفتن آنها، مغز خود را تمرین می دهید. بنابراین عملکرد بهتر سلول های مغز و تعداد بیشتری از آنها منجر به کاهش احتمال ابتلا به بیماری های روانی و از دست دادن حافظه می شود.

 

کاهش استرس و فشار خون

خلاقیت از طریق سرگرمی هایی مانند نقاشی یا کار خیاطی به کاهش اضطراب، افسردگی و استرس کمک می کند. و از آنجایی که استرس بیش از حد موجب بیماری می شود، پیدا کردن راهی مناسب برای آرام کردن بدن و ذهن کار بسیار حیاتی است. کار خیاطی باعث ایجاد آرامش در بدن می شود که به کاهش فشار خون و هضم بهتر کمک می کند. مطالعاتی که به سفارش انجمن خیاطی خانگی انجام شده است، نشان می دهد که میانگین ضربان قلب یک فرد پس از دوختن چیزی در حدود ۱۱ ضربه در دقیقه کاهش می‌یابد. فشار خون هم پایین می آید.

 

احساسی بهتر با انجام کار خیاطی

کار خیاطی ترکیبی آرامش بخش دارد. دوپامینی که در حین لذت بردن و انجام این کار آزاد می شود، به بدن شما کمک می کند تا احساسی بهتر چه از لحاظ ذهنی و چه از لحاظ فیزیکی داشته باشید.

به طور کلی انجام فعالیت هایی که دست در آن دخیل است مانند خیاطی که سطح دوپامین ما را افزایش می دهد به عنوان یک ضد افسردگی طبیعی عمل می کند. و باعث می شود شما احساس خوشحالی بیشتری داشته باشید.

 

عکس مانکن خیاطی

 

منافع اقتصادی شغل خیاطی برای زنان

در شغل خیاطی، یک خیاط می تواند به صورت تمام وقت استخدام شود و این تنها بخش کوچکی از زمینه ی اشتغال است. خیاط ها می توانند در شرکت های تولیدی و یا کارگاه های معتبر پوشاک استخدام شوند. علاوه‌ بر این برای یک خیاط امکان همکاری با کارگاه های خیاطی کوچک، تولیدکنندگان لباس، شرکت های طراحی مد و لباس و … به صورت پاره وقت وجود دارد.

یکی دیگر از مزایای شغل خیاطی این است که، خانم هایی که فرزند دارند می توانند براحتی در کنار کارهای دوخت و دوز از فرزندانشان هم مراقبت کنند. این یک امتیاز بزرگ محسوب می شود. همچنین می توانند در هزینه مهد کودک هم صرفه جویی کنند.

اغلب افراد زمان زیادی رو صرف رفتن به سر کار در ترافیک و شلوغی می کنند. با انجام خیاطی در منزل هم در وقت صرفه جویی می کنید و هم می توانید یک شغل نیمه وقت داشته باشید. در واقع ساعت کاری دست خودتون می باشد و هر کس با توجه به نوع زندگی، زمانی رو به این کار اختصاص می دهد.

 

معرفی سایت پارسی دوز برای یادگیری کار خیاطی

با توجه به مطالبی که در بخش های قبل راجع به آنها صحبت کردیم.  شغل خیاطی علاوه بر منافع اقتصادی که برای زنان دارد، تاثیرات زیادی هم بر جسم و ذهن می گذارد. سایت پارسی دوز یک سایت معتبر و مفید برای آموزش خیاطی و تهیه وسایل خیاطی با کیفیت است. با استفاده از این سایت با کمترین هزینه می توانید در زمینه خیاطی مهارت پیدا کنید.

شما می توانید به راحتی با مراجعه به سایت پارسی دوز در قسمت بانک الگو به انواع و اقسام الگوها از جمله سویشرت، بلوز دامن، یقه، سارافون، پالتو، مانتو و بسیاری الگوی دیگر دسترسی بیابید. و با مراجعه به قسمت ترفند های خیاطی می توانید ترفند های بسیار مفیدی در زمینه خیاطی یاد بگیرید. حتی می توانید با مراجعه به قسمت فیلم های آموزشی مهارت های خیاطی خود را بهبود ببخشید. شما همچنین می توانید این فیلم ها را در پیج اینستاگرام پارسی دوز (parsidoz) هم پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...