آموزش انواع روش های اندازه گیری لباس زنانه-پارسی دوز

 

در ادامه این مقاله می خوانیم که نحوه اندازه گیری سر شانه چگونه است. همچنین با انواع روش های اندازه گیری لباس زنانه، نحوه اندازه گیری از روی لباس، نحوه اندازه گیری آستین و حلقه آستین، نحوه اندازه گیری بالا تنه و نحوه اندازه گیری به روش مولر و متریک آشنا می شویم.

 

انواع روش های اندازه گیری لباس زنانه-پارسی دوز

 

همانطور که می دانیم یکی از مهم ترین و اولی ترین روش ها برای دوخت انواع لباس، اندازه گیری می باشد. همچنین می توان گفت با اندازه گیری دقیق و مناسب می توانیم لباس را متناسب با اندازه و سایز بدن بدوزیم و دیگر نیازی به پرو نداشته باشیم.

می دانیم که برای اندازه گیری نیاز به یک متر خوب و  دفتر خیاطی یا یه دفترچه داریم تا اندازه ها را در آن بنویسیم. علاوه بر این، یکی از روش های مهم در اندازه گیری لباس زنانه این است که باید ابتدا یک نخ را دور کمر افراد ببندیم تا بالا تنه و پایین تنه آن ها به درستی مشخص شود و بتوانیم اندازه گیری دقیق و مناسبی داشته باشیم.

این نخ به ما کمک می کند تا اندازه گیری دقیق تری داشته باشیم و با توجه به آن، لباس را به بهترین شکل ممکن بدوزیم. از مهم ترین قسمت های بدن برای اندازه گیری و دوخت لباس می توانیم به سر شانه، قد لباس، دور کمر، دور باسن، گودی گردن، حلقه آستین و….. اشاره کنیم.

در این قسمت ها نحوه اندازه گیری سر شانه اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل خیاط ها باید با نحوه اندازه گیری سر شانه که یکی از قسمت های مهم در دوخت لباس می باشد، به درستی آشنا باشند تا بدون هیچ گونه مشکلی و با دقیق ترین روش این قسمت را اندازه گیری کنند. از طرف دیگر می توان گفت با نحوه اندازه گیری سر شانه به صورت دقیق، لباس بسیار زیبا دوخته می‌شود و به خوبی  روی سر شانه ها قرار می گیرد.

روش های اندازه گیری لباس زنانه عبارت اند از:

 1. اندازه گیری به روش مستقیم
 2. اندازه گیری به روش ترکیبی
 3. اندازه گیری شانه
 4. اندازه گیری قفسه سینه و یا بالا تنه از جلو

در هر کدام از این روش ها باید اندازه گیری های اولیه انجام شود؛ اما در یکی دو روش نیازی به اندازه گیری تمام قسمت های بدن نیست. ولی دیگر قسمت ها باید به طور دقیق و مناسب اندازه گیری شوند تا مشکلی در دوخت و دوز به وجود نیاورد و لباس دوخته شده به راحتی به تن برود و زیبا باشد.

 

نحوه اندازه گیری سرشانه-پارسی دوز

 

آموزش اندازه گیری سر شانه و قسمت های دیگر

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، یکی از نقاط و قسمت های مهم اندازه گیری در خیاطی سر شانه ها می باشند. به عبارت دیگر می توان گفت نحوه اندازه گیری سر شانه ها اهمیت بسیار زیادی در خیاطی دارد؛ چرا که در زیبایی لباس تاثیر می گذارد.

از فاصله خط پایین گوش که روی گردن است تا استخوان شانه را که باعث اتصال دست به بدن شده است، سر شانه می گویند. به خاطر همین است که نحوه اندازه گیری سر شانه باید دقیق و بسیار خوب باشد؛ زیرا بیشترین زیبایی دوخت لباس در سر شانه ها دیده می شود.

همچنین می توان گفت نحوه اندازه گیری سر شانه بسیار آسان و راحت می باشد؛ زیرا می ‌توانیم فاصله ای که از گوشه گردن تا افتادگی استخوان شانه وجود دارد را اندازه گیری کنیم.

می دانیم که با اندازه گیری دقیق و مناسب، الگوی لباس به درستی کشیده می ‌شود و با داشتن الگوی مناسب و دقیق می توان لباس زیبا و جذابی را دوخت. هنگام اندازه گیری تمام قسمت های بدن برای دوخت لباس، باید اندازه گیری بسیار دقیق باشد و حتما در دفترچه ای یادداشت شود.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در نحوه اندازه گیری سر شانه به آن دقت کنیم، این است که فاصله بین گوشه گردن تا استخوان کتف را اندازه بگیریم. سپس اگر فرد لاغر بود، همین اندازه را در الگو رسم  کنیم؛ ولی اگر فرد چاق بود باید یک سانت به سر شانه ها در کشیدن الگو، اضافه کنیم.

از دیگر اندازه گیری ها در خیاطی می توان به موارد زیر اشاره کرد که باید همگی به درستی رعایت شوند تا الگو نیز به خوبی رسم شود:

 • دور سینه، دور کمر و دور باسن
 • کارور جلو و کارور پشت
 • قد باسن، قد لباس، طول سر شانه
 • قد آستین و دور حلقه آستین
 • دور گردن، دور مچ، دور بازو، اندازه آرنج

این موارد جزو نحوه اندازه گیری بالا تنه می باشند؛ اما اندازه های دیگری هم وجود دارد که برای پایین تنه می باشد. این اندازه ها نیز باید به درستی و خیلی دقیق اندازه گیری شوند تا علاوه بر کشیدن الگوی دقیق و خوب، لباس زیبایی متناسب با سایز بدن دوخته شود.

 

انواع روش های اندازه گیری لباس زنانه- پارسی دوز

 

نحوه اندازه گیری به روش مولر و متریک

روش مولر و متریک از روش های اندازه گیری دقیق در خیاطی می باشند که اکثر افراد و خیاط ها سعی می کنند از این روش ها برای اندازه گیری قسمت های مختلف بدن استفاده کنند؛ زیرا دقیق تر می باشد و با کمک آن ها می توان الگوی مناسبی را کشید.

نحوه اندازه گیری به روش متریک به گونه ای است که باید اندازه های استاندارد بدن گرفته شود تا لباسی متناسب با فرم بدن دوخته شود. این اندازه های استاندارد شامل دور گردن، دور باسن، دور کمر، قد لباس، کارور جلو و پشت، سر شانه ها و…. می باشند.

روش مولر یکی دیگر از روش های اندازه گیری در خیاطی می باشد که در این روش برای رسم و کشیدن الگوی اولیه لباس، باید اندازه های فرعی و اصلی را داشته باشیم. این روش بسیار حساس و دقیق می باشد؛ به همین دلیل اگر در آن کوچک ترین اشتباهی شود، لباس اندازه بدن نمی شود.

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، یکی از قسمت های مهم بدن در اندازه گیری، سر شانه ها می باشند. در این روش ها نیز باید نحوه اندازه گیری سر شانه ها به درستی انجام شود و در اندازه گیری دقت بسیار زیادی داشته باشیم تا هم الگوی مناسبی رسم کنیم و هم لباس به طور کامل اندازه بدن باشد.

 

نحوه اندازه گیری از روی لباس

یکی دیگر از روش هایی که بسیار آسان می باشد و در وقت افراد صرفه جویی می شود، نحوه اندازه گیری از روی لباس می باشد. در این روش باید علاوه بر آگاهی و دانشی که داریم، بر اساس مدل انتخاب شده و سایز های بدن، الگو را بکشیم. البته در این روش می ‌توان یکی از لباس‌ های خود را روی کاغذ الگو انداخت و بر اساس آن الگو را رسم کرد.

نحوه اندازه گیری آستین و حلقه آستین نیز به گونه ای است که باید متر را دور بازو حلقه کنیم و نه خیلی آزاد نه خیلی تنگ دور بازو را اندازه گیری کنیم. همچنین باید دست را به سمت شکم خم کنیم و از شانه تا مچ را اندازه گیری کنیم که این  قد آستین می شود. برای اندازه گرفتن مچ هم باید دست را مشت کنیم و  دور آن را اندازه بگیریم.

حلقه آستین نیز یکی از مهم ترین قسمت ها در لباس می باشد؛ زیرا اگر تنگ باشد و به درستی اندازه گیری نشود، لباس شکل بدی به خود می گیرد. به همین دلیل یکی از مهم ترین مواردی که در اندازه گیری حلقه آستین باید به آن توجه کنیم این است که دقیق دور حلقه را با آزادی دلخواه اندازه بگیریم.

 

آموزش اندازه گیری لباس زنانه- پارسی دوز

 

نکات مهم در اندازه گیری برای خیاطی

می دانیم که در اندازه گیری قسمت های مختلف بدن برای دوخت لباس، باید نکات بسیار مهمی را در نظر بگیریم تا هیچ گونه مشکلی هنگام دوخت و دوز برای مان به وجود نیاید و لباس به شکل صحیح دوخته شود و زیبایی خود را داشته باشد.

همانطور هم که در بالا اشاره کردیم، یکی از نقاط مهم در اندازه گیری سر شانه می باشد؛ زیرا در زیبایی لباس و براندازی آن تأثیر بسیار زیادی دارد. به همین دلیل اگر نحوه اندازه گیری سر شانه به درستی انجام شود، بالا تنه لباس در بدن به خوبی قرار می گیرد.

 

به این نکات دقت کنید!

 1. برای اندازه گیری دقیق، متر باید صاف و دور تا دور بدن قرار بگیرد.
 2. بعد از اندازه گیری باید آن ها را با اندازه های استاندارد مقایسه کنیم تا اگر نیاز به اصلاح است این کار را انجام دهیم.
 3. اندازه گیری ها باید به طور دقیق و بر اساس فرمول های لازم روی کاغذ الگو پیاده شوند تا الگو نیز به درستی رسم می شود.

 

خلاصه اینکه در این مقاله با نحوه اندازه گیری سر شانه، آستین، بالا تنه و روش های مولر و متریک در خیاطی آشنا شدیم و نکته های مهم در اندازه گیری بدن را ارائه دادیم تا هیچ گونه مشکلی هنگام دوخت و دوز برای شما به وجود نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...