ترفند های خیاطی بدون الگو پارسی دوز

ممکن است یادگیری ترفندهای خیاطی بدون الگو بسیار مشکل باشد اما وقتی آن ها را یاد بگیرید واقعاً رضایت بخش است. گاهی اوقات یک لباس، بلوز یا لباس محلی را می بینیم و می خواهیم بخریم اما یا در دسترس نیستند یا بدتر از آن، اندازه ما را ندارند. حالا راه حل چیست؟ بله. خودمان می دوزیم! معمولاً در ابتدا به راهنمایی الگوها روی می‌آوریم، اما زمانی که در دسترس نیستند، طیف وسیعی از نکات و ترفندها را داریم که به ما اجازه می‌دهند آنچه را که می‌خواهیم بدوزیم.

 

آموزش نکات مهم خیاطی بدون الگو

 

نکته 1: قسمت های مختلف اندام خود را به طور دقیق اندازه بگیرید.

اندازه گیری دقیق اندام شما برای هر خیاطی یک امر ضروری است، به خصوص در هنگام دوخت بدون الگو. اندازه های شما به عنوان راهنمای شما خواهد بود!

جدا از اندازه‌گیری‌های واضح سینه، کمر و باسن، ممکن است اندازه‌گیری‌هایی را نیز در نظر بگیرید:

 • فاصله بین شانه ها
 • فاصله شانه و مچ دست
 • دور بالای بازو
 • دور مچ دست
 • کمر تا زانو
 • کمر تا مچ پا

اگر از الگویی که خریدید استفاده می‌کنید، اندازه‌های خود را با الگوهای موجود در پشت بسته بررسی کنید. معمولاً اندازه های واقعی، به لباس هایی که در خیابان می خرید شباهت کمی دارند، بنابراین بررسی اندازه ها امن ترین کار است.

نکته 2: لباس را طراحی کنید.

هنگامی که الگویی ندارید از آن پیروی کنید، ابتدا طرح لباسی را که می خواهید بدوزید ترسیم کنید. طراحی آن به شما زمان می دهد تا با لباس آشنا شوید. می توانید در حین کار یک چک لیست ذهنی تهیه کنید!

نکته 3: لباس را به صورت باز وصاف تصور کنید.

مانند طراحی لباس، تصور اینکه آن را صاف روی میز قرار دهید به شما کمک می کند تا ظاهر آن را بیشتر تجسم کنید. تصور مسطح آن به شما راهنمایی می کند که کدام طرف را باید به هم دوخت و کدام را به روش خاصی برش داد.

نکته 4: از یک لباس قدیمی به عنوان راهنما استفاده کنید.

اگر طراحی نقطه قوت شما نیست، می توانید از یک لباس قدیمی به عنوان راهنما استفاده کنید. دو گزینه برای این ترفند وجود دارد: از کاغذ مومی برای ردیابی لباس‌های قدیمی‌تان استفاده کنید، یا لباس قدیمی را قبل از کشیدن آن روی پارچه، از وسط تا کنید.

نکته 5: با کاغذ، الگو بسازید.

اگر لباس مشابهی برای مدل لباسی که می خواهید بدوزید ندارید، کاغذ الگو گزینه خوبی است. می توانید کاغذ را به خودتان سنجاق کنید تا اندازه تقریبی لباس را بدست آورید. اما این کار را با احتیاط انجام دهید، زیرا ممکن است به خودتان صدمه بزنید. این روش بهتر از بریدن فوری پارچه است.

نکته 6: از الگوی Muslin Mock-up استفاده کنید.

برای جلوگیری از دوباره کاری، ابتدا یک الگوی Muslin Mock-up درست کنید! پارچه موسلین به عنوان یک لباس آزمایشی از پارچه ارزان‌تر استفاده می‌شود. شما می توانید اندازه گیری ها را با استفاده از این پارچه تنظیم کنید.

نکته 7: روی یک مانکن سرمایه گذاری کنید.

سرمایه گذاری روی یک مانکن ممکن است یکی از بزرگترین تصمیمات شما باشد. یک دستگاه قابل تنظیم در خانه کمک می کند تا با پیشرفتتان ببینید کار چگونه به نظر می رسد. مخصوصاً وقتی برای فرزندتان لباس می دوزید بسیار مفید است؛ معمولاً آن ها نمی توانند آرام بنشینند!

اگر قرار است لباس‌های زیادی بدوزید، ممکن است سرمایه‌گذاری روی مانکن باارزش باشد. یک مانکن قابل تنظیم بهترین گزینه است، اما مانکن های غیر قابل تنظیم ارزان تر هستند.

 

روش خیاطی بدون الگو با مانکن

 

نکات فوق العاده مهم خیاطی بدون الگو

لباس های موجود در کمد لباس شما منبع خوبی برای اطلاعات هستند. نگاهی به نحوه چیدمان آن ها بیندازید. اگر لباس هایی دارید که دیگر نمی پوشید، می توانید آن ها را جدا کنید. این کار به شما کمک می کند تا اندازه و شکل تکه های استفاده شده در آن ها را احساس کنید. حتی می توانید از تکه های آن ها به عنوان الگو استفاده کنید.

 

هنگام طراحی لباس، آن را ساده بگیرید. اگر قرار بود چیز پیچیده ای بسازید، احتمالاً از یک الگوی تجاری استفاده می کردید.

 

طرز تهیه کیک اسفنجی نیز به همین صورت است: اگر طرز تهیه کیک اسفنجی را بلد هستید، پس برای شما آسان است که با طعم های شکلاتی، یا میوه ای هم درست کنید. به هر حال اگر بدانید لباس‌ها چگونه به روش ابتدایی کنار هم قرار می‌گیرند، دوختن یک لباس ساده آسان می شود. این به این معنی نیست که نمی‌توانید لباس شیکی بدوزید، فقط به این فکر کنید که چگونه می‌توانید آن را به ساده‌ترین شکل ممکن زیبا جلوه دهید.

 

هنگام برش دقت کنید. وقتی لباس‌ها را بدون الگو می‌دوزید، احتمالاً لبه‌هایی را که بریده‌اید دنبال می‌کنید، بنابراین باید تا حد امکان مرتب و دقیق برش دهید. دقت در برش لباس، تفاوت زیادی در پایان کار ایجاد می کند و ارزش خرید یک جفت قیچی مناسب را دارد.

 

مطمئن شوید که پارچه به اندازه کافی دارید. واقعاً آزاردهنده است که شروع به بریدن پارچه کنید و متوجه شوید که پارچه کافی ندارید، سپس منتظر بمانید تا پستچی بقیه پارچه را برای شما بیاورد. مقدار مورد نیاز پارچه خود را مشخص کنید، طول و عرض پارچه ای را که می خرید بررسی کنید.

 

به اندازه کافی جا بده! تکه‌های الگو و جای درز پارچه خود را کمی بزرگ‌تر کنید. کوچک کردن چیزهایی که خیلی بزرگ هستند، راحت تر از دردسرهای دیگر است.

 

لبه‌های خام پارچه را با دوخت زیگزاگ یا یک اورلاک تکمیل کنید، یا اگر به نظر می‌رسد پارچه ممکن است ساییده شود، از درزهای فرانسوی استفاده کنید. قطعاً شما نمی خواهید کاری که برای آن زحمت زیادی کشیده اید با اولین شست و شو از بین برود!

 

بررسی کنید که از مناسب ترین دوخت برای پارچه خود استفاده می کنید. اکثر چرخ خیاطی های خوب، دارای دوخت مخصوص پارچه های کشدار هستند که نوعی زیگزاگ است و اجازه می دهد تا پارچه بدون کشش یا چروک شدن دوخته شود. همچنین سعی کنید هنگام دوخت، پارچه را خودتان کش ندهید.

 

از کوک های چسبیده، به جای سنجاق استفاده کنید؛ مخصوصاً برای زیر بغل و جاهای گرد. وقتی لباس را امتحان می کنید، سنجاق در زیربغل جالب نیست.

 

از اضافه کردن زیپ در دوخت لباس بدون الگو نترسید. ممکن است گاهی اوقات از استفاده نکردن از آن ها خلاص شوید، اما دیر یا زود احتمالاً چیزی می دوزید که به یکی از آن ها نیاز دارید. لازم نیست سخت بگیرید! اگر پای زیپ ندارید، خرید آن ارزش دارد، زیرا به شما امکان می‌دهد به زیپ نزدیک‌تر بدوزید، این کار آسان‌تر است و همه چیز در نهایت تمیزتر به نظر می‌رسد.

 

به تلاش خود ادامه دهید! لباس را برعکس کنید و اگر نیاز به تغییر داشت، با یک خودکار یا صابون خیاطی علامت بزنید، سپس آن را مطابق نیاز خود تنظیم کنید.

 

ترفند های دوختن بدون الگو

 

در حین کار، درزها را کوتاه کرده و فشار دهید. هنگام اتصال تکه های لباس، اغلب باید روی درزها بدوزید. اگر قبلاً آن ها را بریده و فشرده کرده باشید بسیار ساده تر است و لباس تمام شده شما مرتب تر به نظر می رسد.

 

به منحنی ها گیره بزنید و لبه ها را ببرید. ایجاد یک سری برش‌های کوچک در یک درز منحنی، به منحنی اجازه می‌دهد زمانی که چیزی را به سمت بیرون می‌چرخانید صاف بنشیند. این نکته به‌ویژه هنگام دوخت شلوار مهم است که به خاطر داشته باشید.

 

از کسی بخواهید که هنگام سجاف زدن به شما کمک کند، یا از یک مانکن استفاده کنید. در غیر این صورت یکدست کردن آن ها دشوار خواهد بود.

 

از ساسون نترسید. این ها چیزهای بالقوه ترسناک دیگری هستند که همیشه هنگام پیروی از یک الگوی تجاری به طرز وحشتناکی گیج کننده به نظر می رسند. تمام آن‌ها کمی پارچه است که به شکل مثلث درآورده شده‌اند تا کمی شکل به لباس بدهند. اگر در حال دوختن چیزی هستید و کمی بی شکل به نظر می رسد، مقداری ساسون اضافه کنید و این کار باید انجام شود.

 

بشکاف دوست شماست. این خیلی سریعتر از این است که با یک جفت قیچی بخواهید این کار را انجام دهید.

اگر همه چیز خراب شد، آن را به لباس دیگری تبدیل کنید. مثلا اگر از لباسی که دوختید راضی نیستید، آن را به دامن یا چیز دیگری تبدیل کنید.

 

یادآوری کلی ترفندهای خیاطی بدون الگو

 1. حواستان به مقدار برش باشد. چند سانتی متر بیشتر یا کمتر می تواند تفاوت زیادی در یک لباس ایجاد کند.
 2. قبل از دوخت، پارچه را اتو کنید و از چین و چروک آن خلاص شوید. این کار، برش منظم و دقیق را آسان تر می کند.
 3. در روند کار، لباس خود را امتحان کنید و از فرآیند کار لذت ببرید.

اکنون که این نکات و ترفندهای خیاطی بدون الگو را می دانید، می توانید لباس های خود را طراحی کنید. آن لباس تابستانی را که در اینستاگرام دیدید را به خاطر دارید؟ حالا می توانید بدوزید! در مورد مانتو زیبایی که می خواستید، اما هیچ الگویی برای آن پیدا نکردید، چطور؟ می توانید سعی کنید آن را به تنهایی بدوزید. جعبه خیاطی خود را بیرون بیاورید و از دوخت مدل های جدید لباس لذت ببرید.

 

ترفند خیاطی و خرید لوازم خیاطی

 

خدمات و نقاط قوت خرید لوازم خیاطی از سایت پارسی دوز:

 • ارسال سریع
 • ارسال رایگان
 • قیمت مناسب
 • کیفیت بالای محصولات
 • پشتیبانی و خدمات پس از فروش

برای اطلاع سریع از تخفیف ها و استفاده از محتوای رایگان ما، می توانید در شبکه های اجتماعی پارسی دوز هم عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...